W tym artykule „Jazda po alkoholu – przestępstwo czy wykroczenie” dowiesz się m.in.:
-
Jaka ilość alkoholu jest dopuszczalna do prowadzenia samochodu lub motocykla, czyli ile można mieć alkoholu podczas jazdy samochodem lub motocyklem ?
-
Kiedy kierowanie autem lub motocyklem po alkoholu jest wykroczeniem ?
-
Kiedy prowadzenie samochodu lub motocyklem po alkoholu jest przestępstwem ?
-
Co to jest stan po użyciu alkoholu ?
-
Co to jest stan nietrzeźwości ?
-
Czy Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu ?
-
Jakie są konsekwencje wykroczenia jazdy samochodem, motocyklem lub innym pojazdem mechanicznym po alkoholu ?
-
Jakie są konsekwencje przestępstwa jazdy samochodem, motocyklem lub innym pojazdem mechanicznym po alkoholu ?
Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu do kierowania samochodem
lub innym pojazdem mechanicznym ?
Maksymalna, dozwolona w Polsce zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu podczas prowadzenia samochodu, motocykla
lub innego pojazdu mechanicznego wynosi nie więcej niż 0,09 mg, a w przeliczeniu na promile do 0,19 ‰ (promila) we krwi.
Prowadzenie samochodu, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego przez kierowcę, który ma do 0,09 mg alkoholu w wydychanym powietrzu,a w przeliczeniu na promile do 0,19 ‰ (promila) we krwi jest zgodne z prawem.
Wykroczenie kierowania autem lub innym pojazdem mechanicznym po alkoholu zaczyna się od 0,10 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli w przeliczeniu na promile od 0,2 ‰ (promila) we krwi.
Kiedy kierowanie autem, motocyklem lub innym pojazdem mechanicznym
po alkoholu jest WYKROCZENIEM ?
Kierowca popełnia WYKROCZENIE w sytuacji gdy prowadzi samochód, motocykl lub inny pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu, czyli stężenie alkoholu wynosi od 0,10 do 0,25 mg w wydychanym powietrzu, a w przeliczeniu na promile wynosi od 0,2 do 0,5 ‰ (promila) we krwi.
W tych okolicznościach prowadzący samochód, motor lub inny pojazd mechaniczny popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń.
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,10 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a po przeliczeniu na promile wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2 do 0,5 ‰ (promila) alkoholu we krwi.
Stężenie alkoholu poniżej 0,10 mg w wydychanym powietrzu (odpowiednio poniżej 0,2 ‰ (promila) alkoholu we krwi) jest dozwolone zgodnie z polskim prawem. Kierowca prowadzący samochód, motocykl lub inny pojazd mechaniczny nie popełnia wówczas wykroczenia i za ten czyn nie może stracić prawa jazdy.
Kiedy prowadzenie samochodu lub motocyklem po alkoholu
jest PRZESTĘPSTWEM ?
Kierowca popełnia PRZESTĘPSTWO w sytuacji gdy prowadzi samochód, motocykl lub inny pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości.
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia powyżej 0,25 mg alkoholu
w wydychanym powietrzu, a po przeliczeniu na promile wynosi lub prowadzi do stężenia powyżej 0,5 ‰ (promila) alkoholu we krwi.
W przypadku gdy kierowca, u którego wykryto stężenie alkoholu o wielkości wskazanej powyżej, popełnia on przestępstwo określone
w art. 178a § 1 Kodeksu karnego.
Stan po użyciu alkoholu a stan nietrzeźwości – jakie są różnice ?
Zgodnie z powyższym, w przypadku gdy kierowca prowadząc samochód, motocykl lub inny pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu popełnia on wykroczenie z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń. Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,10 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a po przeliczeniu na promile wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2 do 0,5 ‰ (promila) alkoholu we krwi.
Natomiast przestępstwo z art. 178a § 1 Kodeksu karnego popełnia kierowca, który prowadzi samochód, motocykl lub inny pojazd mechaniczny będąc w stanie nietrzeźwości. Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia powyżej 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, a po przeliczeniu na promile wynosi lub prowadzi do stężenia powyżej 0,5 ‰ (promila) alkoholu we krwi.
Górną granicą WYKROCZENIA jest stężenie alkoholu o wartości do 0,25 mg w wydychanym powietrzu (tj. do 0,5 ‰ (promila) we krwi), natomiast PRZESTĘPSTWO zaczyna się od 0,26 mg w wydychanym powietrzu, czyli powyżej 0,5 ‰ (promila) we krwi.
Definicję stanu po użyciu alkoholu oraz stanu nietrzeźwości zawiera art. 46 ust. 2 i 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Jakie są konsekwencje wykroczenia jazdy samochodem, motocyklem
lub innym pojazdem mechanicznym po alkoholu ?
Za WYKROCZENIE określone w art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń, prowadzenia samochodu, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny od 50 zł do 5000 zł.
Dodatkowo za opisywane wykroczenie Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Należy jednak mieć na uwadze, że za wykroczenie prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, Sąd może w wyjątkowych sytuacjach odstąpić od wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów.
W przypadku gdy osoba zostaje prawomocnie skazana za wykroczenie, to skazanie to nie jest wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego. Osoba taka uzyska zaświadczenie o niekaralności z zaznaczeniem, że nie figuruje w ww. Rejestrze.
Na marginesie dodać należy, że takie zaświadczenie często bywa wymagane przy staraniu się o pracę.
Jakie są konsekwencje wykroczenia jazdy samochodem, motocyklem
lub innym pojazdem mechanicznym po alkoholu ?
PRZESTĘPSTWO prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W przypadku skazania ze przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, Sąd obligatoryjnie orzeka wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.
Należy zaważyć, w zależności od okoliczności konkretnej sprawy możliwe jest odstąpienie przez Sąd od wymierzenia kary, a także warunkowe umorzenie postępowania. W wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na czas krótszy niż 3 lata.